انتخاب زبان :

روز جهانی زیتون در شورای بین المللی (IOC)

F123

مادرید - شب گذشته روز جهانی زیتون در مقر شورای بین المللی زیتون در حضور وزرای کشاورزی اسپانیا لوئیس پلانس، از تونس سمیر تایب ،از مصر عزالدین ابواستیت و بسیاری از مقامات دیپلماتیک معتبر جهان جشن گرفته شد. دبیر اجرایی شورا عبدالطیف قدیرا در پیام خوشامدگویی خود چنین عنوان کرد: حضور شما را در جشن تعهد شورای بین المللی نسبت به بخش زیتون به همراه نمایندگان 5 قاره، خوشامد می گویم . این شورا از زمان تأسیس در سال 1959،  خود را برای تنظیم این بخش مقید دانسته و قصد دارد استانداردهای کلی و استانداردهای کیفیت را در تجارت بین المللی روغن زیتون و روغن های گیاهی و  زیتون های خوراکی تعریف کرده و بسط دهد. ما برای ارتقاء این بخش در تمام زمینه های زنجیره تولید از کشاورز تا مصرف کننده نهایی تلاش می کنیم.

امروز آقای قدیرا ادامه داد: ما به مرحله جدیدی از توسعه خود وارد شده ایم که ما را وا می دارد تا به این سوال که اغلب پیش می آید پاسخ دهیم: چرا IOC؟

IOC علاوه بر نقش خود در حفظ کیفیت و استانداردها، مقر بیش از یک هزار متخصص و کاردان در حوزه پرورش زیتون است. محققان، مهندسان، اقتصاددانان، شیمیدانان، تسترها، متخصصان تغذیه، آمارگیران ... همه و همه دانش خود را از طریق انجمنی که IOC است، در جلسات برنامه ریزی شده و بیش از 150 آزمایشگاه رسمی که توسط ما در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده ، به مثابه یک تن به اشتراک می گذارند.

 به همین دلیل، IOC یک انجمن علمی منحصر به فرد شناخته شده در سطح بین المللی برای زیتون است. این شورا  با تعدای زیادی از موسسات در هر دو بخش خصوصی، از طریق کمیته مشورتی روغن زیتون و زیتون های خوراکی که ما را در قلب واقعیت های روز به روز پرورش زیتون قرار میدهد؛ و سازمان های منطقه ای و بین المللی که فعالیت های اجرایی را برای مقاصد و منافع و مشترک اختصاص داده اند، تعامل دارد.

طبق آمارهای رسمی، تولید جهانی روغن زیتون طی 20 سال افزایش یافته است، با نگاهی به  10 سال گذشته و تقاضایی که همچنان برای عرضه وجود دارد. مصرف در کشورهای جدید دو برابر شده در مقابل تقاضا در کشورهای مصرف کننده سنتی کاهش یافته است.

 این روند فقط نشان دهنده علاقه مندی طولانی به این محصول اصیل است، نه  فقط بخاطر مزایای رژیمی که برای مصرف کننده دارد، بلکه دارای منافع اجتماعی و اقتصادی و محیطی برای تولید کننده نیز می باشد.

آقای قدیرا ادامه داد: در این روز جهانی زیتون ما دعوت خود را برای تولیدکنندگان در ادامه استفاده از شیوه های صحیح در سراسر زنجیره تولید تجدید می کنیم تا بهترین عصاره را به مصرف کنندگان ارائه دهیم و از مصرف کنندگان درخواست می کنیم که به تقاضای خود برای روغنی با کیفیت بالا برای سلامتی  و محصولی که بتواند در مبارزه علیه تغییرات آب و هوایی برای نسل های آینده دوام بیاورد ؛ ادامه دهند.

 آقای قدیرا سخنان خود را اینگونه خاتمه دادند: ما دعوت خود را تجدید می کنیم برای سازمان های بین دولتی، بین المللی و منطقه ای برای همکاری با ما در راستای ایجاد توسعه پایدار ، اطمینان از پرداخت های عادلانه برای کشاورزان خرد در مناطق دشوار، حفظ منابع طبیعی و ترویج رژیم غذایی سالم و متعادل .

 

لینک خبر در سایت شورای بین المللی: http://www.internationaloliveoil.org/news/view/698-year-2018-news/1203-world-olive-day-at-ioc 

مترجم: ساناز رحیمی شاد - دفتر شورای ملی زیتون ایران

آدرس: تهران خیابان مفتح جنوبی نرسیده به مجموعه ورزشی شهید شیرودی کوچه افشار پلاک 8 

تلفن:  8-02188381337   فکس: 02188381339 

img 339206images     opened email envelope 318 44146  telegram