انتخاب زبان :

پرورش زیتون در زابل

رئیس دانشگاه زابل آقای دکتر موسی بهلولی گفت: بیش از ٥٠٠ درخت زیتون در مجتمع آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه زابل باردهی داشته‌اند. 

ایشان ‌افزود: دانشگاه زابل توانسته با کشت علمی و فرآوری زیتون نقش مهمی در احیاء باغات شمال سیستان و بلوچستان ایفا کند‌.

همجنین سودآوری و باردهی خوب درخت زیتون در اقلیم شمال سیستان و بلوچستان شرایط را برای کاشت و پرورش این محصول محیا کرده است.

رییس دانشگاه زابل به وضعیت اقلیمی منطقه سیستان و سودآوری و باردهی خوب درخت زیتون در اقلیم شمال استان اشاره کرد و گفت: در 10 سال اخیر بیش از ٥٠٠ درخت زیتون در مجتمع آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه زابل واقع در چاه نیمه کشت شده است.

بهلولی افزود: دانشگاه زابل در کنار ایجاد باغ های زیتون، یک نهالستان ایجاد کرده است و گونه های زیتون سازگار با منطقه را نیز تولید می کند‌.

شمار زیادی از درختان زیتون دانشگاه به مرحله ی باردهی رسیده اند و با توجه به برداشت سالانه ٢٠ تن زیتون از درختان دانشگاه، خط تولید روغن زیتون نیز در این دانشگاه ایجاد شده است‌.

رییس دانشگاه زابل تصریح کرد: درخت زیتون با شرایط آب و هوایی شهرستان زابل بسیار سازگار بوده و از مقاومت خوبی برخوردار است بنابراین از آن می توان به عنوان یک محصول استراتژیک با درآمدزایی بالا یاد کرد.

زیتون یک محصول بی نظیر در دنیاست که سیستان نیز یکی از بهترین مکان ها برای کشت آن به شمار می رود.

وی خاطرنشان کرد: این دانشگاه در نظر دارد تا طرح توسعه کشت زیتون و صنایع تبدیلی را در سیستان اجرایی کند.

محصول زیتون هم در پزشکی کاربرد دارد و هم به عنوان خوراکی استفاده می‌شود، از این رو اگر کشت آن توسعه یابد، می‌تواند در راه‌اندازی صنایع تبدلیلی و رونق اقتصادی منطقه موثر باشد.

بهلولی تصریح کرد: توسعه صنایع فوق که در راستای سیاست های کلان ملی و اقتصاد مقاومتی است می‌تواند در ایجاد اشتغال و بهبود کیفیت زندگی مردمان منطقه تاثیر بسزایی داشته باشد‌.

زیتون در کشور به دو رقم داخلی و خارجی تقسیم می‌شود ودر مناطقی بهترین عملکرد و بهترین کیفیت را خواهد داشت که دارای زمستان های معتدل و تابستان‌های گرم و خشک و طولانی باشند.

آدرس: تهران خیابان مفتح جنوبی نرسیده به مجموعه ورزشی شهید شیرودی کوچه افشار پلاک 8 

تلفن:  8-02188381337   فکس: 02188381339 

img 339206images     opened email envelope 318 44146  telegram