انتخاب زبان :

برآورد تولید 4000 تن زیتون در کرمانشاه

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه پیش بینی کرد: امسال میزان تولید زیتون استان به حدود ۳۵۰۰ تا 4000 تن برسد.

رضا زارعی سطح باغات زیتون استان را ۹۸۹ هکتار اعلام کرد و افزود: ۸۰۶ هکتار از این باغات باور هستند و مابقی هنوز به مرحله باروری نرسیده اند. باغات زیتون استان شامل ۱۴۱۷ قطعه بوده و ۱۰۹۶ نفر بهره بردار دارند.

زارعی با بیان اینکه بیشترین سطح باغات زیتون استان کرمانشاه به شهرستان دالاهو اختصاص دارد، گفت: این شهرستان با ۵۶۴ هکتار بیشترین باغات زیتون استان را در اختیار دارد. همچنین کمترین باغات زیتون استان در شهرستان جوانرود و به مساحت یک و نیم هکتار قرار گرفته‌اند.

زارعی در ادامه با بیان اینکه سال گذشته ۹۸۱ هکتار باغ زیتون بارور در استان کرمانشاه داشتیم، گفت: سال گذشته 3200 تن زیتون از باغات استان برداشت شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیشترین رکورد برداشت باغات زیتون استان به شهرستان دالاهو با عملکرد یازده تن در هکتار اختصاص داشت، اضافه کرد: متوسط عملکرد باغات زیتون در استان کرمانشاه در سال گذشته چهار هزار و ۹ کیلوگرم در هکتار بود و پیش بینی می شود امسال نیز در همین حدود عملکرد داشته باشند.

زارعی برآورد کرد: امسال حدود ۳۵۰۰ تا چهار هزار تن زیتون از باغات استان کرمانشاه برداشت شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه در سنوات گذشته از مجموع زیتون تولیدی در استان تنها حدود پنج درصد آن به سمت روغن کشی می رفت، گفت: از سال گذشته بهره برداران به روغن کشی زیتون سمت و سو پیدا کرده‎‌اند، بنحوی‌که سال گذشته حدود ۴۳ درصد محصول تولیدی در باغات زیتون استان به سمت روغن کشی رفت.

زارعی گفت: درآمد بالای حاصل از روغن کشی زیتون، در کنار نگهداری آسان آن از عوامل سمت و سو گرفتن بهره برداران به روغن کشی زیتون بوده، هرچند از بین رفتن واحدهای فرآوری زیتون کنسروی در زلزله سال 96 استان کرمانشاه در جهت‌گیری بهره‌برداران به سمت روغن کشی زیتون نیز اثرگذار بوده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته ۱۶۷ تن روغن زیتون در استان تولید شد که تولید این میزان روغن زیتون تاکنون در استان بی سابقه بوده است.
زارعی در ادامه بر ضرورت ورود دستگاه های سیار روغن کشی با ظرفیت ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم در ساعت در استان به ویژه در قطبهای تولید زیتون در فصل برداشت زیتون تأکید کرد.

به گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه برداشت زیتون از باغات استان کرمانشاه از حدود یک ماه آینده و از اواسط شهریور با برداشت انواع کنسروی آغاز و تا اواخر مهر و آبان با برداشت انواع روغنی آن ادامه می یابد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به اولویت دار بودن توسعه باغات زیتون در استان گفت: باغات زیتون به شرایط خشکی و تنش محیطی مقاوم بوده و می توانند گزینه خوبی برای توسعه در شرایط کم آبی باشند.

زارعی با بیان اینکه سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ هکتار به باغات زیتون استان اضافه می شود، گفت: احتمالاً امسال هم در همین حدود افزایش سطح باغات زیتون را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: استان کرمانشاه تا سقف سه هزار هکتار در برنامه بلند مدت ۱۰ تا ۱۵ ساله ظرفیت توسعه باغات زیتون را دارد.

 منبع: ایسنا

آدرس: تهران خیابان مفتح جنوبی نرسیده به مجموعه ورزشی شهید شیرودی کوچه افشار پلاک 8 

تلفن:  8-02188381337   فکس: 02188381339 

img 339206images     opened email envelope 318 44146  telegram    

اشکال یابی جوملا

جلسه

اطلاعات مشخصات

حافظه استفاده شده

پرس و جو پایگاه داده