انتخاب زبان :

تسهیلات ارزان‌قیمت در انتظار متقاضیان ایجاد واحدهای فرآوری زیتون

فرماندار شهرستان طارم گفت: از متقاضیان سرمایه‌گذاری در زمینه احداث واحدهای فرآوری با اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت و تسهیل‌گری در واگذاری اراضی ملی حمایت می‌شود.

ستار صفری با اشاره به برگزاری جشنواره زیتون در طارم، اظهار کرد: شهرستان طارم با جمعیت بالغ بر 50 هزار نفر و اشتغال 60 درصدی نیروی فعال در بخش کشاورزی، بالغ بر 60 نوع محصول زراعی و باغی تولید می‌کند که در برخی اقلام تولیدی جایگاه کشوری دارد.

وی افزود: منطقه طارم با دارا بودن آب و هوای منحصر به فرد و خاک مناسب، امکان کشت محصولات نیمه‌گرمسیری را دارا است، به طوری که کشت و برداشت مرکبات و محصولاتی مانند پسته نیز در شهرستان وجود دارد.

صفری با بیان این‌که اولویت اصلی اقتصاد شهرستان بر پایه کشاورزی است، تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل کمبود منابع آبی در کشور و شهرستان طارم، گسترش افقی کشاورزی امکان‌پذیر نبوده و اولویت، حفظ و تثبیت وضع موجود است.

فرماندار شهرستان طارم، افزایش عملکرد و بالا بردن میزان بهره‌وری را سیاست اصلی شهرستان در حوزه کشاورزی برشمرد و اظهار کرد: در طی چند سال گذشته اقدامات مطلوبی در این راستا صورت گرفته است، به طوری که طارم با برداشت 40 تن محصول زیتون در هکتار در دنیا رکورددار است و در تلاش هستیم این افزایش عملکرد را در سایر محصولات زراعی و باغی نیز گسترش دهیم.

این مسئول با بیان این مطلب که خام‌فروشی محصول به زیان کشاورزان است، گفت: توسعه صنایع فرآوری و بسته‌بندی از اولویت‌هایی است که به صورت جدی در شهرستان دنبال می‌شود و به افرادی که متقاضی سرمایه‌گذاری در این زمینه باشند با اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت و تسهیل‌گری در واگذاری اراضی ملی حمایت می‌شود.

صفری از فعالیت 32 واحد فرآوری زیتون در شهرستان خبر داد و افزود: با توجه به حجم بالای محصولات تولیدی، این تعداد واحد فرآوری پاسخ‌گوی نیاز شهرستان نیست و ما نیازمند استقرار واحدهای فرآوری بیشتری هستیم.

فرماندار شهرستان طارم ادامه داد: سیاست شهرستان تنها افزایش واحدهای فرآوری نیست، بلکه ما به دنبال تکمیل پروسه تولید، فرآوری، بسته‌بندی و بازاریابی جهت ایجاد ارزش‌افزوده برای محصولات کشاورزان هستیم.

وی تاکید کرد: توجه صرف به امر تولید آفتی است برای شهرستان و بایستی تشکل‌های مردمی جهت ارتقای قدرت چانه‌زنی مردم و عرضه محصول با قیمت مناسب‌تر تشکیل شود ولی به دلیل اینکه محقق نشده همواره مردم انتظار دارند دولت به این امر ورود کند، در حالی که دولت وظیفه سیاست‌گذاری داشته و فراهم کننده بستر برای تولیدکننده و مصرف‌کننده را دارد.

صفری در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه شهرستان طارم در حوزه گردشگری از قبیل آب و هوای منحصر به فرد، مناطق بکر و طبیعی، آثار باستانی و بقاع متبرکه تصریح کرد: صرف وجود این ظرفیت‌ها جاذب گردشگر نیست و بایستی اقداماتی صورت گیرد که به حضور گردشگر و افزایش منابع درآمدی در شهرستان منجر شود و پایداری سکونت در طارم را به دنبال داشته باشد.

این مسئول با بیان اینکه طرح‌های مختلفی در چند سال اخیر در حوزه گردشگری در شهرستان آغاز و هم‌اکنون نیز به صورت جدی دنبال می‌شود، خاطرنشان کرد: به جهت سرمایه‌گذاری صورت گرفته توسط نظام مقدس جمهوری اسلامی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، طارم تنها شهرستانی است که بر اساس آمار سرشماری سال 95 جمعیت روستایی آن رشد مثبتی داشته است.

صفری با اشاره به اجرای سه پروژه ملی راه ارتباطی در شهرستان طارم عنوان کرد: این پروژه‌ها نیازمند اعتبار کلانی است ولی پیشبرد این پروژه‌ها به صورت جدی پیگیری می‌شود تا مجموعه عوامل وجود زیرساخت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه شهرستان منجر به توسعه همه جانبه منطقه شود.

فرماندار شهرستان طارم با اعلام این خبر که تلاش خواهد شد جشنواره زیتون امسال برگزار شود، گفت: جشنواره بایستی با اهداف مشخص برگزار شود تا رضایت‌مندی مردم را به دنبال داشته باشد، در غیر این‌صورت برگزاری جشنواره بدون تحقق اهداف پیش‌بینی شده با توجه به هزینه‌های بالای آن، توجیه‌پذیر نیست.

وی حضور صنایع بزرگ، کشاورزان تولیدکننده، تولیدکنندگان صنایع تبدیلی و عرضه‌کنندگان عمده کشور در این جشنواره را بسیار مهم دانست و افزود: هدف از برگزاری جشنواره، جذب گردشگر و برقراری تعامل و ارتباط پایدار بین تولیدکننده و بازار فروش و نیز ایجاد ارزش‌افزوده برای محصولات تولیدی شهرستان است.

این مسئول، برگزاری این جشنواره را نیازمند یک کار تیمی عنوان و خاطرنشان کرد: برای برگزاری این جشنواره از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی، بخش خصوصی و اعضای سازمان بسیج دانشجویی استفاده خواهد شد.


منبع: ایسنا

 

آدرس: تهران خیابان مفتح جنوبی نرسیده به مجموعه ورزشی شهید شیرودی کوچه افشار پلاک 8 

تلفن:  8-02188381337   فکس: 02188381339 

img 339206images     opened email envelope 318 44146  telegram