انتخاب زبان :

مبارزه با مگس زیتون بر عهده باغدار است

رئیس گروه مبارزه با آفات همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: مگس زیتون یک آفت عمومی محسوب می شود و بر اساس قانون وظیفه مبارزه با آن بر عهده باغدار است، اما سازمان حفظ نباتات ضمن تدارک کلیه نهاده های مورد نیاز مبارزه با آفت و نیز دراختیار گذاشتن تجهیزات سمپاشی زمینه را برای مشارکت فعال باغداران در مبارزه با مگس فراهم کرده است، اما برخی از باغداران توقع دارند کلیه عملیات مبارزه توسط دولت و بدون صرف هیچ هزینه‌ای از سوی آن‌ها انجام شود.

اصغر شایان با تاکید بر اینکه مبارزه با آفات همگانی بر عهده باغداران است، افزود: سازمان حفظ نباتات کشور طبق قانون با حمایت‌های فنی، تعیین دستورالعمل و روش‌های مبارزه، پیش آگاهی و اعلام زمان مناسب مبارزه در کنار باغداران است و در شرایط طغیانی آفت و در باغات سنتی و قدیمی و صعب‌العبور، بین 30 تا 100 درصد نهاده های مبارزه را تامین می‌کند.

وی افزود: در سال‌جاری نیز با توجه به بارندگی‌های مناسب و مساعد بودن شرایط زیستی آفت، شاهد افزایش جمعیت مگس زیتون بوده‌ایم به همین دلیل امسال سازمان حفظ نباتات کمک‌های خود را به باغداران زیتون افزایش داده است.

شایان این کمک‌ها را شامل؛‌ تامین نهاده‌های مورد نیاز برای مبارزه (پروتئین هیدرولیزات، سم، کارت زرد، تله و ... سمپاش و مشاوره‌های کارشناسی برشمرد.

وی اضافه کرد: در سال‌جاری برای تامین نهاده‌های مورد نیاز برای مبارزه با آفت مگس زیتون علاوه بر تدارک بخشی از نهاده‌ها از طریق واردات، عمده پروتئین هیدرولیزات را از سه شرکت دانش بنیان داخلی تامین کرده‌ایم و از این نظر هیچ مشکلی در استان‌های آلوده وجود ندارد.

شایان در پاسخ به این پرسش که آیا جمعیت این آفت در کشور طغیانی شده است، اظهار کرد: در برخی مناطق از جمله باغات سنتی، قدیمی و فاقد اصول فنی افزایش جعیت مگس زیتون داشته‌ایم، اما طغیان این آفت هنوز اتفاق نیفتاده و تحت کنترل است.

وی تاکید کرد: برای مبارزه با آفت به ویژه در باغات واقع شده در مناطق صعب العبور استفاده از پهپاد در دستور کار سازمان حفظ نباتات کشور قرار گرفته است.

رئیس گروه مبارزه با آفات همگانی سازمان حفظ نباتات کشور یکی از مهمترین مشکلات این سازمان را عدم استقبال برخی باغداران از مساعدت‌های سازمان حفظ نباتات عنوان کرد و افزود: با اینکه سازمان حفظ نباتات در خیلی از مناطق آلوده، درصد زیادی از نهاده‌ها، سم پاش و مشاوره‌های فنی را در اختیار باغداران قرار داده است، متاسفانه برخی از آن‌ها حاضر به مشارکت در امر مبارزه با آفت نیستند.

شایان درباره آخرین وضعیت مبارزه با آفت مگس زیتون در باغات کشور، گفت: تا کنون عملیات مبارزه در یک هزار هکتار از باغات استان قزوین، 550 هکتار از باغات زنجان و 46 هکتار از باغات گیلان انجام شده است.

پیش‌تر مهدی عباسی، رئیس شورای ملی زیتون ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا از طغیانی شدن جمعیت آفت مگس زیتون خبر داد و گفته بود: پیگیری ما برای کمک سازمان حفظ نباتات کشور برای مبارزه با این آفت تا امروز به نتیجه نرسیده است ، بیم این می‌رود امسال باتوجه به شرایط مساعد آب و هواى شاهد نابودی کامل باغ‌های زیتون در برخی مناطق باشیم.


منبع : ایلنا

 

آدرس: تهران خیابان مفتح جنوبی نرسیده به مجموعه ورزشی شهید شیرودی کوچه افشار پلاک 8 

تلفن:  8-02188381337   فکس: 02188381339 

img 339206images     opened email envelope 318 44146  telegram    

اشکال یابی جوملا

جلسه

اطلاعات مشخصات

حافظه استفاده شده

پرس و جو پایگاه داده