انتخاب زبان :

راهکاری برای منفعت همگانی به ویژه باغداران زیتون

13970621000941 Test PhotoN

رییس شورای ملی زیتون ایران گفت: اگر باغداران به جای خام فروشی، فرآوری میوه زیتون را در پیش بگیرند، بسیار به نفعشان خواهد بود.

مهدی عباسی  اظهار کرد: زیتون، این میوه سبزقبا که علی رغم جثه کوچک، از توانایی ایجاد تغییرات بزرگی در سلامتی‌ برخوردار است، باید بیش از این ها مورد توجه قرار بگیرد؛ چراکه فروش به صورت کنسروی و فراتر از آن بصورت روغن زیتون بسیار بیش از فروش خام به نفع باغدار است و تا حد زیادی جلوی ورود واسطه ها را میگیرد.

وی ادامه داد: تابع عرضه و تقاضا، مبنای قیمت میوه زیتون است و صادرات 5000 تنی میوه زیتون به کشور عراق در بهمن ماه پارسال، قیمت این محصول را تا 15 هزار تومان افزایش داد . امكان صادرات همچنان وجود دارد اما افزایش صنایع فرآوری در کشور و جلوگیری از خام فروشی میوه زیتون به جد به نفع اقتصاد زیتونکاران است. امروزه در دنيا قسمت قابل توجهی از میوه زیتون برای روغن کشی برداشت می شود ولی هنوز هم با خودکفایی فاصله زیادی داریم. بنابراین، باید چاره ای اندیشیده و زمینه برای گسترش صنایع تبدیلی فراهم شود.

عباسی تصریح کرد: پیش بینی می شود که طی ماه های آتی، هر کیلوگرم روغن زیتون مرغوب بین 40 تا 50 هزار تومان عرضه شود، در حالی که قیمت هر کیلوگرم میوه زیتون طی هفته آتی بین 7 تا 10 هزار تومان خواهد بود. علاوه بر این، راه صادرات میوه زیتون به کشورهایی از جمله عراق و پاکستان باز است و این میتواند بهانه ای برای کاهش چشمگیر خام فروشی باشد.

رییس شورای ملی زیتون یادآور شد: زیتون هایی که برای روغن کشی برداشت می شود، اکثرا باید بنفش شده باشد و استحصال روغن نیز باید ظرف 48 ساعت در كارخانه دمای زیر 30 درجه صورت بگیرد. در حال حاضر نیز حدود 18 درصد از تولیدات استان، روغن کشی می شود ولی افزایش این میزان به نفع باغداران است.

عباسی خاطرنشان کرد: باغدارانی که امکان فرآوری ندارند میتوانند به شهرک های صنعتی مراجعه کرده و به صورت اجرتی، میوه های خام زیتون خود را به صورت کنسرو دربیاورند و یا روغن کشی انجام دهند؛ در واقع فروش میوه خام چندان به نفع کشاورز نیست.

وی تاکید کرد: به علت منافع بالایی که روغن زیتون برای سلامتی انسان دارد و همچنین نفع اقتصادی بیشتری که نصیب باغدار می شود ، بهترین اقدام در راستای فرآوری زیتون همان روغن کشی می باشد و بهینه است است که باغداران مقادیر بیشتری از میوه زیتون استحصال شده را به روغن کشی اختصاص دهند.

منبع: ایسنا ، منطقه زنجان

آدرس: تهران خیابان مفتح جنوبی نرسیده به مجموعه ورزشی شهید شیرودی کوچه افشار پلاک 8 

تلفن:  8-02188381337   فکس: 02188381339 

img 339206images     opened email envelope 318 44146  telegram    

اشکال یابی جوملا

جلسه

اطلاعات مشخصات

حافظه استفاده شده

پرس و جو پایگاه داده