انتخاب زبان :

افزایش صد در صدی تولید روغن ز یتون به همت کشاورزان زحمت کش

photo 2019 12 30 11 29 26

به گزارش روابط عمومی شورای ملی زیتون ایران، نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران با حضور عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، محمدرضا رمضانی دبیرکل اتاق ایران و نمایندگان تشکل‌های فعال در حوزه دام، طیور، نهاده‌های دامی، زیتون، آبزیان و... برگزار شد.

این نشست با موضوع رونق تولید در بخش کشاورزی و صنایع وابسته، بر مبنای ضرورت مدیریت زنجیره تامین متناسب با مصرف داخلی و ظرفیت‌های صادراتی، ارائه راهکارهای پیشنهادی و تبیین تجارت منصفانه و طرح موضوعات روز برگزار و حمایت دولت از بخش خصوصی، جلوگیری از موازی کاری بین وزارتخانه‌ها و تشکل‌های فعال در حوزه کشاورزی، پیشنهاد تدوین استراتژی توسعه صنعتی زعفران، تخصیص ارز 4200 تومانی به تولید، لغو محدودیت‌های صادراتی و برخی اقلام وارداتی ازجمله لغو واردات روغن زیتون، اصلاح قیمت‌گذاری و ارائه پیشنهادات بخش خصوصی برای اصلاح لایحه بودجه 99 ازجمله مهم‌ترین مسائلی بود که از سوی فعالان بخش خصوصی مطرح شد.

علی شریعتی مقدم رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران هدف از برگزاری این نشست با حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی را تقویت تعامل بخش خصوصی و دولت عنوان کرد.

در این جلسه آقای دکتر علی فلاح عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران و عضو هیات مدیره شورای ملی زیتون ایران پس از ارائه توضیحات در خصوص آخرین وضعیت تولید روغن زیتون در کشور اظهار داشتند که تولید داخلی روغن زیتون به همت زیتون کاران زحمتکش کشور طی دوسال گذشته نزدیک به صددرصد افزایش داشته است.

وی در ادامه به تعامل بین دولت و بخش خصوصی اشاره کرد و افزود، با توجه به آمار سالهای گذشته، میزان مصرف داخلی روغن زیتون با در نظرگرفتن واردات انجام شده حدود یازده میلیون تن بوده است، با توجه به این رقم و با حمایت دولت این امکان وجود دارد که در سال آتی بتوان کل نیاز فعلی داخل کشور را توسط تولیدکنندگان داخلی تامین نمود .

دکتر فلاح با اشاره به اینکه رسیدن کشور به خود کفایی در تولید روغن زیتون دور از انتظار نیست ، مصرانه از کمیسیون کشاورزی و سرپرست محترم وزارت جهاد کشاورزی جناب آقای مهندس کشاورز درخواست نمودند تا ممنوعیت واردات روغن زیتون در دستور کار وزارت جهادکشاورزی قرار بگیرد.

در پایان، مقرر گردید در جلسات مشترک بین فراکسیون زیتون مجلس و شورای ملی زیتون ایران با کمیسیون کشاورزی اتاق ایران و وزارت جهاد کشاورزی این درخواست مورد بررسی قرارگیرد.

@iranian_olive_council

آدرس: تهران خیابان مفتح جنوبی نرسیده به مجموعه ورزشی شهید شیرودی کوچه افشار پلاک 8 

تلفن:  8-02188381337   فکس: 02188381339 

img 339206images     opened email envelope 318 44146  telegram